• 1400/08/01
  • 795

هاست و کاربرد انواع مختلف آن چیست؟

هاست(Host):

هاست یا "فضای میزبانی" فضایی است که اطلاعات وب سایت شما و همچنین برنامه های مختلف بر روی آن ذخیره می شود.

برای داشتن یک وب سایت کارآمد، به یک هاست وب احتیاج دارید. هاستی که شما انتخاب می کنید به نیازهای منحصر به فرد شما به عنوان یک وب سایت بستگی دارد. احتمالاً شما نمی دانید که چه میزبانی برای شما مناسب است.
در زیر ما تفاوت های میزبانی ابری و میزبانی وب را بررسی می کنیم، بنابراین می توانید تصمیم بگیرید که کدام سبک میزبانی برای وب سایت شما مناسب تر خواهد بود.

 

چند هاست روی یک صفحه بنفش1

 

وب هاستینگ اصطلاح رایجی است که برای میزبانی پرونده ها و وب سایت شما استفاده می شود. در اصل، میزبان وب شما جایی است که تمام پرونده های وب سایت شما ذخیره می شود. در واقع، وب سایت شما مجموعه ای از پرونده هاست که در جایی روی میزبان قرار دارند. وقتی کاربر نام دامنه شما را تایپ می کند، مرورگر آن پرونده ها را از هاست وب شما بارگیری می کند و آنها را نشان می دهد.

با داشتن یک هاست استاندارد، پرونده های سایت خود را در یک سرور واحد ذخیره می کنید. نوع محیط سروری که شما انتخاب می کنید به اندازه وب سایت شما ، میزان ترافیک دریافت شده و سطح تخصص فنی شما بستگی دارد.

 

تابلوی چوبی با پس زمینه مشکی با نوشته سفید وب هاستینگ روی میز کار

 

متداول ترین وب هاستینگ هایی که با آنها روبرو می شوید عبارتند از:


هاست  اشتراکی(shared hosting):

محبوب ترین و همچنین ارزان ترین سبک میزبانی است.

همه ویژگی‌های لازم برای راه‌اندازی یک وب‌سایت معمولی را دارد. در هاسنینگ اشتراکی سرور در اختیار صدهاکاربری قرار می‌گیرد که به‌طور مشترک از پهنای باند، منابع، و حجم فضای آن استفاده خواهند کرد.از نظر امنیتی و پایداری هاستینگ اشتراکی در سطح پایین‌تری قرار دارد. میزبانی مشترک برای مبتدیانی که می خواهند اولین سایت های خود را در سریعترین زمان ممکن به صورت آنلاین دریافت کنند ، مناسب است.


هاست اختصاصی(Dedicated Hosting):

میزبانی اختصاصی زمانی است که شما یک سرور کامل برای خود دارید.

این سبک میزبانی وب برای اکثر صاحبان وب سایت مناسب نخواهد بوداما برای کسانی که وب سایت های دارای رشد سریع دارند و به سطح بالاتری از عملکرد ، امنیت و میزبانی اختصاصی در مقیاس بالاتری نیاز دارند ، می تواند بسیار مناسب باشد. این نوع هاستینگ به شما امکان می دهد کنترل کامل بر محیط سرور خود همراه با عملکردی عالی داشته باشید. با این وجود ، میزبانی اختصاصی بسیار گرانتر است و برای راه اندازی و نگهداری صحیح نیاز به دانش فنی دارد.

 

(virtual personal server):

Vps مخفف Virtual Private Server است.

میزبانی VPS با روشی کاملاً متفاوت با میزبانی اشتراکی کار می کند. با این حال ، از نظر فنی بر پایه میزبانی اشتراکی است. اساساً یک سرور VPS یک محیط سرور مجازی است که مانند یک سرور اختصاصی عمل می کند، اما در عوض منابع را از چندین سرور فیزیکی مشترک متفاوت می کشد. درواقع این فناوری در پشت هر دو هاست VPS و اشتراکی قرار دارد ، اما فناوری VPS بسیار پیشرفته تر است و به سایت شما مزایای خاصی می دهد.
در یک سرور VPS ، دسترسی بسیار بیشتری به منابع سرور دارید، زیرا می توانید در صورت گسترش نیازهای خود، به سرورهای فیزیکی بیشتری بروید.

نوع نهایی میزبانی که با آن روبرو می شوید ، میزبانی ابری است که در زیر به آن خواهیم پرداخت. میزبانی ابری یک نوع میزبانی کاملاً متفاوت است که در آن میزبان مشترک و اختصاصی را با هم ترکیب شده است.

 

هاست ابری(Cloud Hosting):

با داشتن هاست ابری ، شما فضایی را در یک سرور فیزیکی کرایه نمی کنید.

در اصل، تمام سخت افزارهای سرور شما مجازی است. این یک سبک میزبانی نسبتاً جدید است که در سالهای اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

در حالت عادی یک سرور به تنهایی برای میزبانی وب  آماده سازی می شود. در هاست ابری اینکار توسط چندین سرور انجام می شود.

سرورهای Cloud مشابه VPS  هستند. تفاوت اصلی این است که به جای اختصاص دادن یک سرور واحد به سایت شما (مانند vps )، منابع در بین دستگاههای مختلف فیزیکی پخش می شوند.
با داشتن یک بستر میزبانی ابری ، شما از چندین سرور بهره مند می شوید ، بنابراین منابع بیشتری در دسترس دارید. هر زمان که مایل باشید نیازهای مختلف ترافیکی را برآورده کنید ، می توانید قدرت سرور خود را افزایش دهید.
در حالی که هاست ابری انعطاف پذیری بیشتری نسبت به میزبانی VPS ارائه می دهد، اجازه سفارشی سازی آنچنانی را نمی دهد.

 

نوشته وب سایت هاستینگ روی صفحه لپ تاپ در محیط کار

 

نحوه انتخاب بهترین گزینه میزبانی برای نیازهای شما

وقتی زمان انتخاب هاست وب شما فرا می رسد، احتمالاً سؤالاتی خواهید داشت. بحث هاستینگ می تواند کمی پیچیده به نظر برسد. شما گزینه های هاست ابری، هاست اشتراکی، VPS، سرورهای اختصاصی دارید و ده ها شرکت میزبانی نیز برای انتخاب دارید.

وجود انواع هاست های موجود، می تواند تصمیم گیری صحیح را دشوار کند. هنگامی که می خواهید بین هاست ابری و هاست وب انتخابی داشته باشید، به این فکر کنید که از هاست خود چه چیزهایی می خواهید.

به عنوان مثال، اگر شما هرچه سریعتر سایت خود را بصورت آنلاین می خواهید، هاست اشتراکی می تواند برای شما مؤثر باشد. اما، اگر وب سایت شما ترافیک بسیار بالایی دارد، از vps  استفاده کنید.و یا اگر به دنبال سرمایه گذاری با هدف افزایش بازدید و ترافیک سایتتان هستید vps پاسخگو نخواهد بود و استفاده از هاست اختصاصی پیشنهاد می شود.
و، اگر می خواهید که هاست شما مقرون به صرفه باشد و بتواند با سایت شما رشد کند، هاست ابری گزینه ای است که باید در نظر بگیرید.

منابع: hostgator